Büyük usta Neşet Ertaş'ı da anarak; Kötü Yol'a "dost aynası" tuttuğunuz için teşekkür ediyorum...

Sınıfsal yan ihsan'da çok fazlasıyla hissediliyordu... oyuncunun o çaresizliği yansıtması da çok güzeldi.... bunu sevgili Ferit Kaya'ya uzunca bir mesajla da iletmiştim... ama son iki bölümdür... o "ruh"tan uzaklaştırıp "kötü yol" düşürdükleri ilk karakter maalesef O oldu... Reşat lumpen olduğu için hikayenin bir yerinde her an bunu belirtebilir/verebilir... zaten mavi bilyeli bir gizi var... Ama İhsan gibi son derece çaresiz bir karakteri ve bunu sürekli sorgular bir duygusallığa sahip karakteri sınıfsal vurgu dışına atmaları açıkçası beni de üzdü... yani dizinin en" toplumsal sorun"lu karakteriydi bana göre... kim bilir 68'lere doğru gelindiğinde... o kuşaktan etkilenen bir karakter yapabilirler... dizi bu bellim'olur:)
Nuran'ı ise masumlaştırdıklarını.. Romandaki kendi dik başlılığı ve hayallerinin bedeli olarak yaşadığı olayları; "Senaryo romandaki Nuran'ı cesaretle savunamamış" diye mesaj atarak altını çizmiştim sevgili Şükran Ovalı'ya... "ben savunurum" demişti espriyle cevap olarak..:) oysa artık yavaş yavaş düze çıkıyor gibi gözüküyor Nuran...ve yine "Umarım Kenan Nuran'ı kurtaramaz... 'başrol karaktere tecavüz edilmemiş bir kadın kahraman' mantığı ülkenin şu an son sürat tırmandırıldığı kadına bakış açısına destek olur" demiştim yine Cansel Elçin'e çektiğim mesajda... çünkü tecavüz edilmesine rağmen amacına ulaşan kadınlar lazım artık ülkem dizilerine... 'bakın erkek egemen zihniyetten kaynaklı sorunlara sahip bir sürü kadın var bu dizide' demekle yetiniyor KY senarayosu.. oysa bir uyarlama olarak çok daha geniş hareket alanına sahip... Orhan Kemal'e rağmen... çünkü okuduğum Orhan Kemal romanları içinde en vasat bulduğum roman oldu Kötü Yol ne yazık ki... Nuran bir sürü kişinin tecavüzüne uğruyor... batakhanelere düşüyor... tesadüf bir kavga olayı sonucu ağabeyisiyle karşılaşıyor ve O'nun kanatları altına sığınıp "akıllanmış" kız olarak bir zamanlar kafa tuttuğu feodaliteye teslim ediyor ne yazık ki Orhan Kemal... ama uyarlama kadın sorununa çok daha cesurca sahip çıkabilirdi... Ayten'in hikayesi, Güllü'nün hikayesi, Bedia'nın hikayesi, Ayşe kadının hikayesi, Canan'ın hikayesi... çok çeşitli kadın sorunları var KY'de... ama bunların derinleştirileceğine dair bir ışık henüz göremedim... belki olabilir....

Kısacası Şenay bey bir Kötü Yol izleyicisi olarak biraz derinlik bekledim diziden.. umdum... 1. dereceden muhataplara eleştirilerimi ve değerlendirmelerimi yaptım... dizi sektörünün ne olduğunu da anlamaya ve sorunlarını da gözardı etmemeye çalışarak artık keyifli olmasıyla yetiniyorum dizinin...:)

42%
58%