Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Avrupa Edebiyatı Kars'ta...Toplam oy: 547

Goethe Enstitüsü'nün, ''Avrupa Edebiyatı Türkiye'de – Türk Edebiyatı Avrupa'da'' adlı kültür projesi Kars ile turunu sürdürecek.


Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre, enstitünün ''Kültür Köprüleri'' programı çerçevesinde, Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen ve Türkiye'de 24 kenti ve 8 Avrupa ülkesini kapsayan proje 6 Ekim'de turuna Kars ile devam edecek.

Mayıs ayında Diyarbakır'da başlayan proje, Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa'nın ardından, Haziran'da beşinci durağı Van'da sanatseverlerle buluşmuştu.

Proje, 24 kenti kapsayan Türkiye turunda, 8 Avrupa ülkesinden eserleri daha önceden Türkçeye çevrilmiş 48 tanınmış çağdaş yazarı, sanatseverlerle buluşturuyor.

Yazarların yanı sıra, fotoğraf sanatçıları, film yapımcıları ve müzisyenlerin de konuk edildiği projede konserler, atölye çalışmaları ve sergiler de yer alıyor.

''Yollarda... Avrupa Kültür Haftası Etkinlikleri'' başlığı altında gerçekleştirilen etkinliklerde sanatçılara, projeye katılan yazarların kitaplarının incelenip okunabileceği, internet bağlantılı bilgisayarlar ve audiovisuel araçlarla donatılmış bir ''Gezici Kütüphane'' eşlik ediyor.

(NTVMSNBC)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Dünyanın en büyük kültürel ve sosyal etkinliklerinin başında gelen Frankfurt Kitap Fuarı bu yıl “Dünyayı hareket ettiren fikirler” sloganıyla açıldı. Sektörün buluşma noktası olarak değerlendirilen fuarda dünyaca ünlü yazarlar, çok satan büyük isimler, yayıncılar, gazeteciler, yazar menajerleri, edebiyat ajanları, edebiyat dünyasının büyük isimleri ve edebiyat tutkunları bir araya geliyor.

Hollywood’un büyük ismi Quentin Tarantino geçtiğimiz ay vizyona giren 9. filmi Once Upon a Time in Hollywood üzerine konuştuğu bir söyleşide, şu sıralar bir roman üzerine çalıştığını söyledi. 10. filmiyle yönetmenliğe veda edeceğini açıklayan yönetmen şimdilik yeni bir film üzerine çalışmayı rafa kaldırmış durumda.

Kulis

Yunus Emre Tozal: Chicago’nun kütüphaneleri

ŞahaneBirKitap

Prof. Dr. Yaşar Çoruhlu’nun Türk Sanatında Hayvan Sembolizmi Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanan 3. baskısıyla okurlarla buluştu. Bu baskıyı öncekilerinden ayıran en önemli fark, bu kez eserin iki cilt halinde ve genişletilmiş şekliyle yayınlanması. Uzun süre alanındaki tek kaynak olan bu kitap tartışmasız biçimde hâlâ alanındaki en önemli eser olma özelliğini koruyor.

 

Editörden

Kadın kahramanlar içinde bazıları var ki, yıllar önce okumuş olmama rağmen halen onların hayatlarını merak ederim. Her okuyuşta farklı bir keşif, yeni bir detay, daha önce hiç fark etmediğim bir ayrıntı dikkatimi çeker ve buna şaşırır dururum. Eskiden okuduğum bir romana dönmek, eski bir arkadaşıma merhaba demeye benzer.