Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Masal dinlemeyi özlediniz mi?Toplam oy: 419

“Bir varmış bir yokmuş; evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; pireler berber, develer tellal iken; ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken… “

 

Bu tekerlemeyi en son ne zaman duyduk acaba? Bu girizgahın ardından gelecek masalı en son ne zaman merak ettik? Büyük şehirlerde yaşadığımızdan, köy meydanında buluşup ateş yakarak etrafında masal anlattığımız günlerdeki ihtiyaçlarımızı unuttuk. Halbuki son günlerde kelimelerin gücüne, kendi gerçekliğimizden çıkıp, düşsel bir gerçekliğe ulaşmaya belki de hiç olmadığı kadar ihtiyacımız var. Unuttuğumuz bir geleneği yeniden hatırlamak, içimizdeki çocuğa yeniden “Merhaba” demek için 31 Ocak günü, saat 19.00’da Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Ruhi Su salonunda buluşalım.

 

Masalı kim anlatacak?

 

Masal geleneğini bize yeniden hatırlatan Judith Liberman,  11 yıldır Türkiye’de  yaşayan bir Fransız. Paris Konservatuvarı hikaye anlatıcılığı bölümünü bitirmiş ve Pomona College (CA)’de tiyatro eğitimi almış. Büyükannelerinin, büyükbabalarının  masallarından yoksun kalan yetişkinlere ve çocuklara masallar anlatıyor ve masal anlatıcılığı üzerine çeşitli eğitimler veriyor. Ve bu keyifli, sıcacık masal gecelerine Nazım Hikmet Kültür Merkezi ev sahipliği yapıyor.

 

Adres: Bahariye Cad. Ali Suavi Sok.(Sanatçılar Sokağı) No:7 Kadıköy- İstanbul

 

 


 

 

TI

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Bu yıl yedinci kez gerçekleştirilecek Diyarbakır 7. Kitap Fuarı, 28 Eylül - 6 Ekim tarihleri arasında TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde olacak. Bölgenin kültürel yaşamına önemli katkıları olan Diyarbakır Kitap Fuarı, yedinci yılında dokuz gün boyunca kitapseverleri ağırlayacaktır.

Trendeki Yabancı, her ay yayımlanan bir öykü dergisi olarak yayın hayatına başladı. Türkiye’nin ilk öykü app’i olan uygulama basılmıyor, gazetecide-kitapçıda bulunmuyor, doğrudan telefona geliyor. Uygulamayı indirip her sayıda yayımlanacak 20 öyküyü okuyabilir, beğendiğiniz kısımlarının altını çizip paylaşabilirsiniz. Dergiye abone olunduğunda her sayının içeriği çevrimdışı da okunabiliyor.

Türk edebiyatının yeni kuşak seslerinden üç kadın yazar 28 Eylül Cumartesi Minoa Kitabevi’nde okurlarıyla buluşuyor. Kanayak kitabının yazarı Gamze Arslan, Ay Eskir Gün Işırken’in yazarı Fadime Uslu ve Bilinmeyen Sular’ın yazarı Mevsim Yenice’nin katılacağı etkinlikte üç yazarla Melike Koçak moderatörlüğünde “Parçalanmalar” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecek. 

 

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın klasik eseri Gulyabani, yeni sezonda Devlet Tiyatroları (DT) sahnesinde izleyiciyle buluşacak. Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahneye konulacak oyunun orta oyunu tadında, az dekorlu olması ve seyircilerin de zaman zaman oyunun içinde yer alması hedefleniyor. İzleyicileri 100 yıl öncesinin İstanbul’una götürecek oyun 4 Ekim’de sahnede. 

 

Hatay Devleti döneminde meclis binası olarak kullanılan Fransız mimar Leon Benju imzalı tarihi bina, yanındaki konakla beraber kültür-sanat merkezi haline getirilecek. Hatay’da 1927 yılında tarafından Köprübaşı olarak anılan meydanda inşa edilen bina 1938’den Hatay Devleti’nin Türkiye’ye katıldığı 29 Haziran 1939’a kadar meclis binası olarak hizmet vermişti.

Kulis

(Ahmet Edip Başaran) Şiirin Söz Hakkı

ŞahaneBirKitap

Tam bir İstanbul çocuğu olan, Alaattin Karaca’nın tanımlamasıyla “üstünde başında, sesinde soluğunda ‘eski bir İstanbul’dan rayihalar taşıyan” yazar Cem Sancar 82 denemeden oluşan yeni kitabı “Her İnsan Bir Ayet’te çocukluğunun İstanbul’unu, şehrin sokaklarını, lezzetlerini, mevsimlerini insanlarını kendine özgü muzip diliyle anlatıyor.

Editörden

Çocukken, Karadeniz’in insana sanki bir asır sürecek kadar uzun gelen ve kesilmeden yağan yağmurlarını izler, can sıkıntısından kurtulmak için kitaplara kaçardım. Yağmur yağdıkça, üzerime hikâyeler de yağardı aslında. Sahi, neye, neyimize yarardı hikâyeler.