Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Masal dinlemeyi özlediniz mi?Toplam oy: 455

“Bir varmış bir yokmuş; evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; pireler berber, develer tellal iken; ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken… “

 

Bu tekerlemeyi en son ne zaman duyduk acaba? Bu girizgahın ardından gelecek masalı en son ne zaman merak ettik? Büyük şehirlerde yaşadığımızdan, köy meydanında buluşup ateş yakarak etrafında masal anlattığımız günlerdeki ihtiyaçlarımızı unuttuk. Halbuki son günlerde kelimelerin gücüne, kendi gerçekliğimizden çıkıp, düşsel bir gerçekliğe ulaşmaya belki de hiç olmadığı kadar ihtiyacımız var. Unuttuğumuz bir geleneği yeniden hatırlamak, içimizdeki çocuğa yeniden “Merhaba” demek için 31 Ocak günü, saat 19.00’da Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Ruhi Su salonunda buluşalım.

 

Masalı kim anlatacak?

 

Masal geleneğini bize yeniden hatırlatan Judith Liberman,  11 yıldır Türkiye’de  yaşayan bir Fransız. Paris Konservatuvarı hikaye anlatıcılığı bölümünü bitirmiş ve Pomona College (CA)’de tiyatro eğitimi almış. Büyükannelerinin, büyükbabalarının  masallarından yoksun kalan yetişkinlere ve çocuklara masallar anlatıyor ve masal anlatıcılığı üzerine çeşitli eğitimler veriyor. Ve bu keyifli, sıcacık masal gecelerine Nazım Hikmet Kültür Merkezi ev sahipliği yapıyor.

 

Adres: Bahariye Cad. Ali Suavi Sok.(Sanatçılar Sokağı) No:7 Kadıköy- İstanbul

 

 


 

 

TI

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

"Da Vinci Şifresi", "Melekler ve Şeytanlar", "Cehennem" gibi kitaplarıyla bütün dünyada büyük yankı uyandıran Dan Brown, Türk hayranlarıyla ilk kez D&R canlı yayınında buluşacak. 

 

Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ismini yaşatmak için 1946 yılından beri düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nin kazananlar açıklandı. Pandemi sebebiyle dijital ortamda duyurulan ödüller 6 kategoride düzenlendi ve toplamda 8 isim ödüle layık görüldü. Salgının durumuna göre ödül töreninin kasım ayında yapılması planlanmaktadır.

 

Ailesi tarafından yazar, şair ve doktor Ceyhun Atuf Kansu adına 1986 yılından beri düzenlenen şiir ödülü, salgından dolayı bir yıl ertelendi. Yapılan açıklamaya göre 2021 yılında Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü için aday yapıt alınmayacak ve ödül verilmeyecek. Ödül, aradan geçen iki yılda (2020 ve 2021) çıkan kitaplar ve hazırlanan dosyalar üzerinden 2022’de yeniden verilmeye başlanacak.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Hayatımız Kitap programının bugün online olarak yayınlanacak dördüncü bölümünde Metin Celal'in konuğu yazar ve yayıncı Mine Soysal olacak! Programda ülkemizde yayıncılığı, çocuk yayıncılığının sorunlarını, çözüm yollarını, Soysal'ın yayıncılığını ve yazarlığını konuşulacak.

 

Tarih: 15 Ekim 2020 Perşembe (Bugün)

Saat: 21:00-21:45 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği tarafından iki ayda bir yayımlanacak olan Olağan Hikâye, ilk sayısında “Gerçekliği Yeniden Düşünmek” dosyasıyla yayımlandı.  Hakikat, kurmaca ve zaman ilişkisi üzerinden gerçekliğin hikâyedeki günümüz yansımalarının izini süren yazılarda, bu alanda usta kalemlerin imzası var.

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.