Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Masal dinlemeyi özlediniz mi?Toplam oy: 409

“Bir varmış bir yokmuş; evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; pireler berber, develer tellal iken; ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken… “

 

Bu tekerlemeyi en son ne zaman duyduk acaba? Bu girizgahın ardından gelecek masalı en son ne zaman merak ettik? Büyük şehirlerde yaşadığımızdan, köy meydanında buluşup ateş yakarak etrafında masal anlattığımız günlerdeki ihtiyaçlarımızı unuttuk. Halbuki son günlerde kelimelerin gücüne, kendi gerçekliğimizden çıkıp, düşsel bir gerçekliğe ulaşmaya belki de hiç olmadığı kadar ihtiyacımız var. Unuttuğumuz bir geleneği yeniden hatırlamak, içimizdeki çocuğa yeniden “Merhaba” demek için 31 Ocak günü, saat 19.00’da Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Ruhi Su salonunda buluşalım.

 

Masalı kim anlatacak?

 

Masal geleneğini bize yeniden hatırlatan Judith Liberman,  11 yıldır Türkiye’de  yaşayan bir Fransız. Paris Konservatuvarı hikaye anlatıcılığı bölümünü bitirmiş ve Pomona College (CA)’de tiyatro eğitimi almış. Büyükannelerinin, büyükbabalarının  masallarından yoksun kalan yetişkinlere ve çocuklara masallar anlatıyor ve masal anlatıcılığı üzerine çeşitli eğitimler veriyor. Ve bu keyifli, sıcacık masal gecelerine Nazım Hikmet Kültür Merkezi ev sahipliği yapıyor.

 

Adres: Bahariye Cad. Ali Suavi Sok.(Sanatçılar Sokağı) No:7 Kadıköy- İstanbul

 

 


 

 

TI

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Dünyanın farklı coğrafyalarından tarihi eserlerin sergilendiği İngiliz müzelerine “geri ver” baskısı her geçen gün artıyor. Bu ülkelerden biri de Türkiye.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, okul öncesine yönelik yeni ve özgün masallar üretilmesine katkıda bulunmak için Türkiye genelinde masal yarışmaları düzenliyor ve sözlü anlatı geleneğini yaşatıyor.

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen opera festivali bu yıl 10 yaşında. İstanbul Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde 14 Temmuz’a kadar sürecek İstanbul Opera Festivali’ne bu yıl ilk kez Bolşoy Tiyatrosu da katılıyor. Festival, Ankara Devlet Opera ve Balesinin 2 ve 3 Temmuz’da sahneleyeceği “Turandot” operasıyla başlayacak.

Dünyanın en önemli edebiyat ödüllerinden olan Uluslararası Dublin Edebiyat Ödülü bu yıl ABD'li yazar Emily Ruskovich’e verildi.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde 21 Eylül’e kadar devam eden “Aralıktan Bakmak” sergisi, 19 yy’da İstanbul’un geçirdiği değişim ve dönüşümün en belirgin yaşandığı bölgelerden biri olan Pera’ya odaklanıyor.

Söyleşi

100. sayımızla birlikte hazırlamaya başlayacağımız Yayınevi Hikâyeleri’nde sözü alternatif işler üreten, okurları edebiyatın özgün örnekleriyle tanıştıran sevdiğimiz yayınevlerine bırakıyoruz.

ŞahaneBirKitap

Sanat eleştirmeni, sanat tarihçisi, ressam, şair, toplumbilimci, düşünür John Ruskin, On Dokuzuncu Yüzyılın Fırtına Bulutu eserinde sanayi devriminin sonuçlarını çevresel yönden ele alıyor.

Editörden

Ütopya fikrinin ortaya çıktığı Ortaçağ Batı’sı, insanlığa karanlık bir gelecek vaat etmesine rağmen, kendi topraklarında doğmuş “rahatsız ruhlar” eliyle her zaman temize çekildi. Birilerinin ütopyası, başka birilerinin distopyası oluyordu çünkü. Batı’nın en parlak ütopyası İngiltere’dir ve ne hikmetse ütopya dediğimiz tür de İngilizler eliyle pazarlanmıştır tüm dünyaya.