Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Mo Yan eleştirilere kulak asmıyorToplam oy: 898

Geçtiğimiz günlerde Nobel Edebiyat Ödülü'nü kabul eden Çinli yazar Mo Yan, kabul konuşmasında onu eleştirenlere, eserlerinde kendisine dair her şeyi bulabileceklerini ve 'bütün okurları tarafından sevilmenin' güç olduğunu belirtti. Yaklaşık 1 milyon avro civarındaki ödülün sahibi olan Mo Yan, verdikleri karara bağlı kalan İsveç Akademisi'nin 'edebiyat dışında başka hiçbir şeyden etkilenmemesi'ne hayran kaldığını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kabul konuşmasında 'edebiyatın politikayı aşması' konusuna değinen Mo Yan, toplumun bir üyesi olarak yazarın kendi fikri ve bakış açısı olması gerektiğini, ancak yazarken hümanist bir duruş sergilemesi gerektiğini belirtti. Ödülü kazanmasının birçok tartışmaya yol açtığını ama bu tartışmaların hedefinin kendisine hiç benzemeyen bir kimse olduğunu söyleyen Mo Yan, ona atılan hem taşların, hem de çiçeklerin arasından bir gülümseyle ayrıldığını, olanları bir tiyatro oyunu izler gibi gözlemlediğini açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nobel konuşmasında, "Bir yazar için, konuşmanın en iyi yolu yazmaktır," diyen Mo Yan, Çin Komünist Partisi'ne olan yakınlığı, hükümet politikaları konusunda konuşma isteksizliği ve yakın zamanda sansürün gerekli olduğunu belirten açıklamalasıyla bütün şimşekleri üstüne çekmiş; Yan, önceden ödülü kazanmış diğer yazarların, son olarak da Salman Rushdie'nin ağır eleştirileri altında ezilmişti.

 

 

 

 

Mo Yan'ın sansüre destek verdiğini açıkladığı habere buradan,  Melisa Kesmez'in Yeni başlayanlar için Mo Yan isimli yazısına ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

(Manşetteki görsel çalışma Kaan Bağcı'ya aittir.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DA

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Odunpazarı Modern Müze (OMM) müze ve kültürel miras alanlarında dünya çapında önemli girişimleri öne çıkarmak ve onurlandırmak amacıyla İngiltere’de düzenlenen “18th Museums + Heritage Awards” (Müze ve Kültürel Miras Ödülleri) kapsamında, Yılın Uluslararası Projesi ödülü için gösterilen 5 adaydan biri oldu.Eskişehir’de ziyarete açıldığı 8 Eylül 2019 tarihinden itibaren kısa sürede çağdaş

Çağdaş müzeciliği yepyeni bir anlayışla Anadolu’nun kültür varlıkları haritasına katan, geleneği gelecekle buluşturan Baksı projesi, 20. yılını sürprizlerle dolu zengin bir programla kutlamaya hazırlanıyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın internet üzerinden gerçekleştirdiği canlı söyleşileri, yeni konular ve konuklarla devam ediyor. 30 Haziran Salı günü saat 18:00’da herkese açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşinin konukları Osmanlı sufîliği üzerine çalışmalarıyla tanınan Haşim Şahin ve romanlarında Anadolu dervişlerini anlatan Gürsel Korat.

Uluslararası Arapça Kitap Yayıncıları Derneği tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen Online Arapça Kitap Festivali 27 Haziran itibariyle başladı.  Dünya genelinde yaşanan pandemi sürecinde yayınevlerini desteklemek ve Türkiye'deki Arapça kitap severlere kitapların kolay ulaşımını sağlamak amacıyla düzenlenen festival 9 gün boyunca devam edecek.

İlyada ve Odysseia destanlarının edebi olarak yeniden yorumlandığı Ben, Kirke ve Akhilleus’un Şarkısı’ndan sonra, zincirin üçüncü halkası da İthaki okurlarını bekliyor: Pat Barker’dan Kızların Suskunluğu / Silence of the Girls. Guardian’ın, “21.

Kulis

Ekrem Demirli: ''Kuşeyri, ilahi kitaba 'Sevgilinin Mektubu' gibi bakıyordu''

ŞahaneBirKitap

Amerikan psikolojisi ve varoluşçu psikoterapinin önde gelen isimlerinden Rollo May, Yaratma Cesareti adlı o pek ünlü kitabında, modern-kapitalist sarsıntı çağının bizleri bir şeyler yapmaya, üstelik yeni bir şeyler yapmaya çağırdığından bahseder.

Editörden

Deniz denildiğinde aklıma hep Küçük Kara Balık geliyor. Üstelik, Samed Behrengi’nin bu hüzünlü küçük öyküsü, yosunlarla kaplı bir kayadan göllere dökülen, oradan da nehir nehir denize açılan bir öyküdür. Elbette denizden daha fazlasını anlatır. Yine de büyük denizi özleyen küçük bir balık imgesi, insanın dünyadaki yolculuğunu anlatmada bana hep eşsiz bir metafor olarak görünmüştür.