Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Terry Pratchett hayatını kaybettiToplam oy: 256

2007’den beri Alzheimer hastalığının pençesinde olan İngiliz yazar Terry Pratchett, 12 Mart günü, ailesi ve kedisi yanı başındayken hayatını kaybetti. Pratchett’ın ölümüyle birlikte fantastik kurgunun damarlarından biri daha kesilmiş oldu. Özellikle 1980’li yıllarda yayımlanmaya başlayan ve 30’un üzerinde yabancı dile çevrilerek yazarın tüm dünyada tanınmasını sağlayan Diskdünya serisi de böylece sona erdi. Şimdiye kadar 40 ciltlik bir seri olan, her yaştan okura hitap etmeyi başarabilen, mizahi yönü ağır basan, bir fantastik edebiyat okurunun aklına gelebilecek her unsuru barındıran, Pratchett’ın kendisine has eğlenceli edebiyatının örneği olan Diskdünya serisinin son cildinin de bu yıl bitmeden yayımlanması bekleniyor.

 

 

Terry Pratchett, kalemini sadece fantastik kurgu değil, bilimkurgu türünde de konuşturmuş, özellikle Stephen Baxter ile birlikte imza attığı Uzun Dünya serisiyle, ilerlemiş yaşına ve rahatsızlığına rağmen, son yılların en çok sevilen bilimkurgu eserlerinden birini yaratmıştı. Edebiyatın eğlenceli yanını yansıtmakta usta olan yazarın, Neil Gaiman’la birlikte kaleme aldığı Kıyamet Gösterisi adlı romanı ve özellikle genç okurların ilgisini çeken Johnny Maxwell serisi, geride bıraktığı en önemli edebi izleri oldu.

 


 

YE

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

"Evde Kal" günlerinde her türlü bilgi ve kaynağa ulaşmak adına hem dünyadan hem de Türkiye'den online kütüphane ve arşivler kitapseverlerin kullanımına açıldı. İşte araştırmacıların, meraklıların, kitap severlerin ve öğrencilerin ilgisini çekebilecek online kütüphane ve arşivler: 

 

 

Edebiyatımızın ilk “popüler” yazarı Ahmet Mithat Efendi’nin yayımlanmamış yazıları ilk kez okur karşısına çıkıyor. Koray Sarıdoğan'ın yüksek lisans tezinden hareketle tematik bir tasnifle hazırladığı, KalemKahveKlavye logosunu taşıyan e-Kitap dizisi, Dağarcık dergisi arşivinin ilk bölümü olan Dil ve Edebiyat Yazıları’na ayrıldı.    

 

Uzun soluklu edebiyat dergilerimizden biri olan Dergâh 30 yaşına bastı. Bu vesileyle Dergah okurları için hoş bir sürpriz yaptı ve 30. yaş hediyesi olarak Mart 1990 tarihli ilk sayılarını derginin mart sayısıyla birlikte hediye olarak verdi. Derginin okura bir başka sürprizi ise İsmet Özel’in bugüne kadar hiç yayınlanmamış Nurettin Topçu üzerine bir yazısını yayımlamaları oldu.

Metis Yayınları’nın üç ayda bir yayımladığı ve 2002 yılında yayın hayatı son bulan Defter dergisiyle Metis Yayınları’nın mevsimlik çeviri dergisi Metis Çeviri, arşivlerini internet üzerinde ücretsiz erişime açtı.

Yunus Emre Enstitüsü'nün Türk dünyası coğrafyasına yönelik hazırladığı Türk Dünyası Dergisi, Türkiye ve Yunus Emre temasına yer verdi.  Yunus Emre Enstitüsü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türk halklarının kültürel özelliklerini birbirine tanıtmak, dil ve kültürler arasındaki ortaklıkların farkındalığını artırmak ve yeni nesillere bu bilinci aktarmak amacıyla yayın hayatına başlayan T

Kulis

Dünyasizlar: Post Modern Bi̇r Harut İle Marut Masali

ŞahaneBirKitap

“Aşk hata yapabilen Tanrı’sı olan bir din yaratmaktır” diyor Borges. Peki ya bu aşk hata yapabilen tanrıların doluştuğu bir topluluk yarattıysa? Öyle ki toplum bir nevi âşıklar ve âşık olunanların bir aradalığı veya onlardan fazlası olamaz mı? Sosyolojik problemler öncelikle kronolojik bir seyir ile araştırır nesnesini. Bereket versin ki aşk zikredilmez teorilerin çoğunluğunda.

Editörden

Seneler önce başka başka vesilelerle tanıdığım ve içindeki şiir söyleme gücüne hayran kaldığım Didem Madak şöyle diyor bir şiirinde:

 

Vasiyetimdir Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta