Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Terry Pratchett hayatını kaybettiToplam oy: 259

2007’den beri Alzheimer hastalığının pençesinde olan İngiliz yazar Terry Pratchett, 12 Mart günü, ailesi ve kedisi yanı başındayken hayatını kaybetti. Pratchett’ın ölümüyle birlikte fantastik kurgunun damarlarından biri daha kesilmiş oldu. Özellikle 1980’li yıllarda yayımlanmaya başlayan ve 30’un üzerinde yabancı dile çevrilerek yazarın tüm dünyada tanınmasını sağlayan Diskdünya serisi de böylece sona erdi. Şimdiye kadar 40 ciltlik bir seri olan, her yaştan okura hitap etmeyi başarabilen, mizahi yönü ağır basan, bir fantastik edebiyat okurunun aklına gelebilecek her unsuru barındıran, Pratchett’ın kendisine has eğlenceli edebiyatının örneği olan Diskdünya serisinin son cildinin de bu yıl bitmeden yayımlanması bekleniyor.

 

 

Terry Pratchett, kalemini sadece fantastik kurgu değil, bilimkurgu türünde de konuşturmuş, özellikle Stephen Baxter ile birlikte imza attığı Uzun Dünya serisiyle, ilerlemiş yaşına ve rahatsızlığına rağmen, son yılların en çok sevilen bilimkurgu eserlerinden birini yaratmıştı. Edebiyatın eğlenceli yanını yansıtmakta usta olan yazarın, Neil Gaiman’la birlikte kaleme aldığı Kıyamet Gösterisi adlı romanı ve özellikle genç okurların ilgisini çeken Johnny Maxwell serisi, geride bıraktığı en önemli edebi izleri oldu.

 


 

YE

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Odunpazarı Modern Müze (OMM) müze ve kültürel miras alanlarında dünya çapında önemli girişimleri öne çıkarmak ve onurlandırmak amacıyla İngiltere’de düzenlenen “18th Museums + Heritage Awards” (Müze ve Kültürel Miras Ödülleri) kapsamında, Yılın Uluslararası Projesi ödülü için gösterilen 5 adaydan biri oldu.Eskişehir’de ziyarete açıldığı 8 Eylül 2019 tarihinden itibaren kısa sürede çağdaş

Çağdaş müzeciliği yepyeni bir anlayışla Anadolu’nun kültür varlıkları haritasına katan, geleneği gelecekle buluşturan Baksı projesi, 20. yılını sürprizlerle dolu zengin bir programla kutlamaya hazırlanıyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın internet üzerinden gerçekleştirdiği canlı söyleşileri, yeni konular ve konuklarla devam ediyor. 30 Haziran Salı günü saat 18:00’da herkese açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşinin konukları Osmanlı sufîliği üzerine çalışmalarıyla tanınan Haşim Şahin ve romanlarında Anadolu dervişlerini anlatan Gürsel Korat.

Uluslararası Arapça Kitap Yayıncıları Derneği tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen Online Arapça Kitap Festivali 27 Haziran itibariyle başladı.  Dünya genelinde yaşanan pandemi sürecinde yayınevlerini desteklemek ve Türkiye'deki Arapça kitap severlere kitapların kolay ulaşımını sağlamak amacıyla düzenlenen festival 9 gün boyunca devam edecek.

İlyada ve Odysseia destanlarının edebi olarak yeniden yorumlandığı Ben, Kirke ve Akhilleus’un Şarkısı’ndan sonra, zincirin üçüncü halkası da İthaki okurlarını bekliyor: Pat Barker’dan Kızların Suskunluğu / Silence of the Girls. Guardian’ın, “21.

Kulis

Ekrem Demirli: ''Kuşeyri, ilahi kitaba 'Sevgilinin Mektubu' gibi bakıyordu''

ŞahaneBirKitap

Amerikan psikolojisi ve varoluşçu psikoterapinin önde gelen isimlerinden Rollo May, Yaratma Cesareti adlı o pek ünlü kitabında, modern-kapitalist sarsıntı çağının bizleri bir şeyler yapmaya, üstelik yeni bir şeyler yapmaya çağırdığından bahseder.

Editörden

Deniz denildiğinde aklıma hep Küçük Kara Balık geliyor. Üstelik, Samed Behrengi’nin bu hüzünlü küçük öyküsü, yosunlarla kaplı bir kayadan göllere dökülen, oradan da nehir nehir denize açılan bir öyküdür. Elbette denizden daha fazlasını anlatır. Yine de büyük denizi özleyen küçük bir balık imgesi, insanın dünyadaki yolculuğunu anlatmada bana hep eşsiz bir metafor olarak görünmüştür.