Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Dosya


Dosya

Sabit Fikir Başlarken...
Toplam oy: 866

“Bilgi paylaşmak içindir.” İnternet’in sloganı bu. İnterneti bize umut veren paylaşımcı, katılımcı, insanları din, dil, ırk ve cinsiyet ayırd etmeden yaklaştıran çoğulcu ve direngen yepyeni bir güç olarak hissediyoruz. Hissetmekten öte, günlük işimizde global ölçekteki bu bilgi paylaşımının içinde yaşıyoruz.

Sabit Fikir kitaptan yola çıkan, kitaba yönelten bir düşünce platformu. Kitapları rehber edinerek edebiyattan, felsefeden, siyaset biliminden, sosyolojiden, psikolojiden aklımıza gelen ve gelmeyen her konudan söz edeceğiz. Tartışmalar açıp, düğümler çözeceğiz. Kültür hayatımızı anlamaya çalışırken kitaplara baş vuracağız, kitaplar okuyup kendimizi ve hayatı anlamaya çalışacağız.

Edebiyatın, kültürün, sanatın, bilimin önemli adları ve tabii klavyenin başına geçen tüm kitap severler kitapları değerlendirecek, eleştirecek...

Yazarlar kitaplarını anlatırken bizlere dünyalarının kapılarını da açacak.

Tadı damağımızda kalsın diye henüz hiçbir dergi ya da kitapta yayınlanmamış şiirler, öyküler, denemeler ilk kez sizlerle buluşacak.

Sabit Fikir’le kitapseverler yeni çıkmış, hatta yayına hazırlanan kitaplardan herkesten önce haberdar olacak, okuyacak.

Sabit Fikir her gün, her saat, her dakika, her an yenilenen bir yayın olacak.

Dijital çağın olanaklarını kitapseverlerin hizmetine sunan canlı ve kalıcı bir yayın olmak amacımız...

Bize göre, internet katılım, karşılıklı iletişim, etkileşimdir. Sabit Fikir de bu katılımcı ve paylaşımcı anlayışa uygun gelişecek. Kısacası, Sabit Fikir okurlarının aynı zamanda yazarı olduğu bir yayın olacak. Sizlerle birlikte zenginleşecek.

Sabit Fikir yayın dünyamıza, tüm okurlara ve idefix üyelerine hayırlı olsun. 

 

Sabit Fikir Yayın Kurulu

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

1977 doğumlu bir şair Eren Safi. Şimdilik yayınlanmış iki şiir kitabı var: Kamaşır ve Twitter Tepesindeki Okçular. Kamaşır toplamında yer alan Mürşidim Kocakarı ve Bir Kişi Bomba şiirleri öznel şiirler sayılabilir.

Nasreddin Hoca, Beylikler devri Anadolu’sunun en bilge karakterlerinden birisi. Ona izafe edilen fıkralar yediden yetmişe hemen herkesin neşe kaynağı, aynı zamanda tasavvufi felsefi manalar da içeren bu fıkralar hem güldüren hem de düşündürüp ders veren türden.

Kitapların dünyasına yaptığımız yolculukları düşünmeye başlayalım. Önce kitapların oluşma sürecini sanki ilk defa öğreniyormuşuz gibi hatırlamamız iyi olabilir. Zihnimizde beliren düşünceler olgunlaşınca onları harflerle kelimelere dönüştürürüz. Kelimeler sözcükler halinde ağzımızdan dökülür, uzun bir konuşma halini alır.

İran edebiyatında ve özellikle İran şiirinde, erkek egemenliğine karşı kadın rüzgârını ilk estiren şairin sinemaya giriş macerasının ilk perdesi, iki arkadaşı tarafından bir partide İran sinema dehasına önerilmesiyle başlar. Bu sabit fikirli, dik başlı ve dahi adam, hakkında pek de iyi şeyler konuşulmayan bir kadını işe alırken tereddüt eder ve bu tereddüdünden iş arkadaşına söz eder.

Fatih Balkış’ın adı okura yabancı gelmeyecektir. Fars, Yerçekimi ve Baht Dönüşü kitapları Can Yayınları tarafından basılan romancı, dört yıllık bir aradan sonra dördüncü romanını da çıkardı. Bugüne dek hep iyi işlerle karşımıza çıkan Kafka Kitap’ın, ilk Türkçe edebiyat örneklerinden biri olarak sunuldu Karaçam Ormanı’nda.

Kulis

Dünyasizlar: Post Modern Bi̇r Harut İle Marut Masali

ŞahaneBirKitap

“Aşk hata yapabilen Tanrı’sı olan bir din yaratmaktır” diyor Borges. Peki ya bu aşk hata yapabilen tanrıların doluştuğu bir topluluk yarattıysa? Öyle ki toplum bir nevi âşıklar ve âşık olunanların bir aradalığı veya onlardan fazlası olamaz mı? Sosyolojik problemler öncelikle kronolojik bir seyir ile araştırır nesnesini. Bereket versin ki aşk zikredilmez teorilerin çoğunluğunda.

Editörden

Seneler önce başka başka vesilelerle tanıdığım ve içindeki şiir söyleme gücüne hayran kaldığım Didem Madak şöyle diyor bir şiirinde:

 

Vasiyetimdir Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta