Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Dosya


Dosya

Zıtlıklar Zenginliktir
Toplam oy: 25
Kardeşliğin müthiş bir şey olduğu ana fikrine, kitabın harika çizimleri de eklenince Kardeşler en azından bir kardeşi olan ya da çocuğuna yeni kardeş yapmayı düşünen ailelerin imdadına yetişiyor. Hem okul öncesi döneme hem de ilk okuma dönemi çocuklarına önerebileceğimiz güzel bir kitap.

Ev yaşamında kardeşlik, vazgeçme imkânının olmadığı en uzun ilişki biçimdir. Ve evdeki iki çocuk arasında yaşanan çatışmalar birçok ebeveynin ortak sorunlarından birisidir. Bitmeyen çekişmeler, kavgalar, zıtlıklar kardeşliğin ilişki biçiminde ister istemez olur. Ancak bütün bu olumsuzluklara rağmen iki kardeş arasındaki bağ her daim görünenden çok güçlüdür ve paha biçilmezdir.

 

Özellikle küçük yaştaki çocuklarda belirgin olarak ortaya çıkan zıtlaşmaların üstesinden nasıl gelinir? Ebeveyn olarak araya girmek mi daha uygundur yoksa sözünü edeceğim kitaptaki gibi bu zıtlıkları dengeleyip bir zenginlik olarak görüleceğini çocuklara aşılamak mı? İspanyol yazar ve çizer Rocio Bonilla’nın iki ayrı kitap olarak bir araya getirdiği ve kitabın ortasında buluşturduğu kardeşlerin macerası bu konuda eminim yol gösterici olacaktır.

 

Kardeşim Bir Şebek ve Ablam Bir Gergedan isimli iki muzip öykü var bu kitapta. Kitap çift kapaklı haliyle, her iki tarafından bir maceraya açılıyor ve iki macera tam ortada kesişiyor. Bir kız çocuğu ve bir erkek çocuğunun kendi ağızlarından anlatıldığı maceralardan ilkinde ablasını gergedan diye nitelendiren ufaklığın duygularını aktarıyor. Söyledikleri her evde yaşanan ve her çocuğun büyük kardeşine karşı düşündüğü duygulardan oluşuyor. Önce zıtlıkların altı çiziliyor ama sonra ablasının hayatına kattığı olumlu şeylere odaklanıyor ve iki kardeş olmanın aslında ne kadar da güzel bir şey olduğuna vurgu yapıyor. İkinci macera ise bu kez ablasının küçük erkek kardeşi hakkındaki olumsuz düşünceleri ile başlıyor. Bir baş belası olarak gördüğü erkek kardeşinin olumlu yönlerine geçtikten sonra da aslında iki kardeş olmanın hiç de kötü bir şey olmayacağı sonucuna varıyor.

 

Her iki macera da gerçekten sade anlatımı ve eğlenceli diliyle ortak bir öyküde buluşuyor. Kardeşliğin müthiş bir şey olduğu ana fikrine, kitabın harika çizimleri de eklenince bu kitap en azından bir kardeşi olan ya da çocuğuna yeni kardeş yapmayı düşünen ailelerin imdadına yetişiyor. Var olan bir sevgiyi keşfetmenin gerçek macerası bu muzip öyküler. İllüstrasyonlar kitabın duygusunu tamamlayan ayrı bir değer. Günlük hayatta yaşanan sıradan olayların özgünlüğünü ve değerini de ortaya koyan Kardeşler, bu haliyle hem okul öncesi döneme hem de ilk okuma dönemi çocuklarına önerebileceğimiz güzel bir kitap.

 


 

Ben çocuk olsam...

 

Bu kitabın ismindeki komiklik beni en başta çekerdi. Kitabın çift taraflı olması ve iki öykü içermesi de tercihimde rol oynadı.

 

Kitabın çizimlerine bayılırdım. Kısa metinlere eşlik eden ve her detayında kaybolacağım eğlenceli çizimler çok hoşuma giderdi.

 

Bu kitap sayesinde kardeşimle olan ilişkimi yeniden gözden geçirir ve birlikte yaptığımız güzel şeyleri çoğaltmak için gayret ederdim.

 

 

KARDEŞLER
Rocio Bonilla

ÇEV: Halil Türkden
GÜNIŞIĞI KİTAPLIĞI 2019

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Marguerite Yourcenar, 1951’de yayınlanan Hadrianus’un Anıları’nın girişinde “Zamanımızda, roman tüm öteki biçimleri yiyip yutuyor; anlatım aracı olarak insan sadece roman biçimini kullanmaya zorlanıyor.” demişti. Romanın zaferini ilan eden epey bir metne sahibiz. Ancak bir not düşmek zorundayız ki 20. yüzyılın ilk yarısında Netflix abonesi olmamıştı Yourcenar.

“Benim için yaşadığım yerin sesi bu. Bunu açıklamak zor. Hep orada, kalp atışların gibi. Her zaman, tüm hayatımız boyunca müzik vardır. Müziğimiz harikuladedir. Deniz bizimle konuşur. Konuşan, yaşadığımız yerdir. Anlıyor musun?”

Evdeyiz hâlâ değil mi? Yoksa yavaş yavaş normalleşme çabası içinde miyiz? Aman! Aşı, ilaç vb. bulunmadı hâlâ, biliyorsundur da düşün bunu… Dur! Yine mi aynı şey deme… Ellerini yıka. Elleri yıkamak çok önemli… Bıktın değil mi? Elleri yıkamanın aslında birçok hastalığın çözümü için basit ve ilk yöntem olduğunun keşfi üzerinden çok zaman geçmemiş, biliyor muydun?

Selim Baki’nin “Kısa Camel”ı

 

II. Mahmut döneminde, mumun hammaddesi olan kuyrukyağındaki bir fiyat artışı sebebiyle medrese öğrencileri kazan kaldırır. Çünkü akşamları mum ışığı olmadan çalışamazlar, sohbet edemezler... Bugün biz yukarıdan aydınlatılan parlak odalarımızda oturduğumuz için ışık ve gölgeye, o medrese talebeleri gibi bakamayız.

Kulis

''Alimlerin Yaşadığı Evde Kedi de Alim Olur''

ŞahaneBirKitap

Rumen düşünür E. M. Cioran, kendisiyle yapılan söyleşilerden mürekkep bir kitap olan Ezeli Mağlup’taki söyleşilerinden birinde, kendi yazma serüveni üzerine şunları söyler: “Eminim ki eğer kâğıtları karalamasaydım, uzun zaman önce kendimi öldürmüş olurdum.

Editörden

Çoktandır

Öylesine uzak ki bize

Afrika.

Hatıraları bile yaşamıyor artık

Tarih kitaplarının resmettiklerinden

Ve kanımıza karışan

Kanımızdan taşan şarkılardan başka

Şarkılar

Zenci diline yabancı

Ve hüzünlü kelimelerle söylenmiş.

Çoktandır

Öylesine uzak ki bize

Afrika.