Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Dosya


Dosya

Aman, roman duyulmasın!
Toplam oy: 1131

Dan Brown'ın son romanı Inferno'nun çevirileri esnasında, iki ay boyunca kimseyle iletişim halinde olmadan, son derece yüksek güvenlik önlemleri altında çalışan çevirmenlerin yaşadıklarını öğrendik bu hafta. Ancak bu, geçtiğimiz yıllarda başka "çok satar olması muhtemel" romanların yayımlanmasından evvel alınan önlemlerin yanında çok aykırı durmuyor. İşte, romandan bilgi sızdırılmaması için alınmış çılgınca önlemlerden birkaç örnek:

 

 

 

 

 

 

Dan Brown- Inferno

 

 


Plan: Çevirmenleri hapsetmek

 

 

En güncel olanla başlayalım... Dan Brown romanlarına antipati duyan insanlar var, ancak çevirmenleri bir binada toplayarak, tüm iletişim yollarını kapatmak? Hangi ara geldik buna?

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

J.K. Rowling- Harry Potter ve Melez Prens

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan: Matbaacıları denetim altında tutmak

 

 

 

Bir kitap yayımlanmadan önce onu bir sır gibi saklamak bir şekilde mümkün olabilir, ancak basım başladığımda, pek çok gözün, elin, o sayfalar üzerinde gezinmesini nasıl engelleyebilirsiniz? 2005 yılında çıkan bir makalede, Harry Potter ve Melez Prens'in baskısı sırasında yaşananlar anlatılyordu: "Sözleşme geldikten sonra hepimizin fotoğrafını çektiler ve hepimiz özel kimlik kartlarıyla dolaşmaya başladık. Kitapların ciltlendiği bölüm ile baskı odası arasında iki koruma yer alıyordu. Yanlış basılan sayfaların atıldığı çöpün başında dahi bir güvenlik görevlisi duruyordu."

 

 

 

 

 

 

 


 

Charlaine Harris- Sonsuza Dek Ölü

 

 

 

Plan: Yazarı hapsetmek.

 

 

 

Harris, son romanını tanıtmak için bir kitap turu gerçekleştirmeyeğini duyurdu. "Romanı okuyanlar o esnada öyle sorular soruyorlar ki, henüz okumayanlar için romanın büyüsü kaçabiliyor," diyen yazar, maalesef eve kapanmakla bu olayın üstesinden gelemeyecek gibi. Şimdiden, Alman bir hayranı son bölümü internete sızdırdı ve pek çok kişinin okumasına sebebiyet verdi.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Stieg Larsson- Ejderha Dövmeli Kız

 

 

 

 


 

 

 

Plan: Eleştirmenler üzerinde baskı kurmak

 

 

 

 

Milenyum Üçlemesi yayımlandıktan ve roman İsveç'te beyazperdeye uyarlandıktan sonra, David Fincher'ın da romanı uyarlayacağı duyuldu. Bu filmin ön gösterimine davet edilen eleştirmenlerden biri -New Yorker'dan David Denby-  her ne kadar eleştirmenlerin hiçbir yorum yapmamalarına dair bir ambargo getirilmesine rağmen, bu ambargoyu hiçe saydığı için, bundan sonra Scott Rudin'in yapımcılığını üstlendiği hiçbir filmin gösterimine davet edilmeyeceği söylendi.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

JK Rowling- Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan: Tehditler, avukatlar ve büyüler (muhtemelen)

 

 

 

Harry Potter serisinin yayınevi Bloomsbury, sızdırılması mümkün roman bilgilerine karşılık kitabevlerine, belli bir tarih ve saat vererek, romanı o saatte çıkarmalarını tembihlemiş. Ancak unuttukları nokta, internetten sipariş verenlerin, romana daha erken sahip olabilecekleriymiş. Son anlarda fark edilen bu karışıklığa karşı geliştirilmeye çalışılan ambargo da sonuç vermeyince, eleştirmenlere karşı girişilen Cruciatus büyüleri, GPs takipleri ya da avukatlar da devreye sokulmuş.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


George RR Martin-  A Dance With Dragons (Ejderhalarla Dans)

 

 


 

 

 

Plan:"Kafasını kesin ve bir kazığa oturtun!"

 

 

Amazon Almanya, Ejderhalarla Dans romanının 180 adedini erkenden yola çıkarınca, George RR Martin bu durumdan hiç memnun olmamış tabi!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DDD

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Rüyamda aksakallı bir ihtiyarı gördüğümde heyecanlandım. Bana tüm araştırmalarım için nasihat veriyordu. Dewey’e bak dedi usulca. Gece yarısında heyecanla uykudan uyandım. O gün erkenden yatmıştım ve evdekiler henüz uyumuşlardı. Uykumun derinliğinde gelen bu mesaj beni uyandırmaya yetmişti.

1. İbrahim Tenekeci’den seçme şiirler: Sözü Yormadan

 

Uzakta, hırçın denizin ortasında bir yer… Kimileri için nefes kesici güzellikte, kimileri içinse ürkütücü ve kasvetli doğası, bize bir hayli yabancı dili, yarım milyondan az nüfusu… Soğuğu ve yanardağları ile ateş ve buzun ülkesi burası; İzlanda. Bulutlar güneşi perdeledikçe, kasvet arttıkça, suç edebiyatı da daha keyifli hale gelir.

Bir öykü kitaplığında bulunması gereken önemli kitaplardan biri de James Joyce’un İletişim Yayınları’ndan çıkan tek öykü kitabı Dublinliler’dir. Bu öykülerde Joyce “şehrin sesi”ni modern öyküye kazandırmıştır.

 

Kaybolan oylumlu bir roman, üç kişi etrafında gelişse de, tartıştığı çok konu var; günümüz kapitalizmi, pazarlama kültürü, evlilik kurumu, askerlik, Osmanlı mirası, aile, yazarlık, kişisel gelişimcilik… Bu romanın ve yazmaktan kaynaklı meselen neydi? Biraz buradan yola çıkalım sohbete…

 

Kulis

İbrahim Tenekeci: ''Amacımız İyiyi İstikrarlı Hale Getirmek''

ŞahaneBirKitap

Denizden, denizcilikten, deniz kahramanlarından söz eden tarihî romanımız sanıldığından daha az. Diğer dönemler bir tarafa, peş peşe büyük kahramanların çıktığı 16’ncı yüzyıl hakkında yazılanlar bile bir elin parmak sayısı kadar henüz. 1487’de doğduğu tahmin edilen ve Kanuni’den bir yıl önce, 1565’te vefat eden Turgut Reis de söz konusu yüzyıla damgasını vuran deniz kurtlarından.

Editörden

Edebiyatın en güzel tarafı, insanı içinde bulunduğu halden uzaklaştırabilme kudreti sanırım. Çünkü edebiyatın büyük ve özel malzemesi insandır. “Bir küllüğün bile öyküsünü yazabilirim” diyen Çehov bile şunu çok iyi biliyordu, aslında anlattığımız küllükten çok, insanın küllükle olan irtibatıdır. Her yazar, okuruyla bir irtibat kurar.