Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Dosya


Dosya

Modern Nostradamus: Isaac Asimov tahmin etmişti
Toplam oy: 945

1964'te New York City'nin, Dünya Fuarı'na ev sahipliği yapması vesilesiyle bilimkurgu yazarı Isaac Asimov, The New York Times için bir makale kaleme alarak, dünyanın 2014'te neye benzeyeceğini yazdı. Boston Üniversitesi'nde biyokimya profesörü olarak da görev yapan Asimov, bu yazıya Soğuk Savaş'ın nükleer tehditlerini atlatabileceğimizi umarak başladı.

 

İşte, Asimov'un büyük çoğunluğu haklı çıkan tahminleri:

 

* Küçük aletler, insanlığı can sıkıcı işlerden azat etmeyi sürdürecek. Mutfaklardaki otomatik cihazlar, yemek veya ızgara jambon hazırlayacak, sıcak suyu kahveye dönüştürecek, ekmek kızartacak, yumurta haşlayacak ya da çırpacak... Kahvaltı bir önceki gece belirli bir saatte hazırlanmak üzere ev aletlerine sipariş edilecek.

 

* İletişim sadece sesli değil görüntülü de olacak. Konuştuğunuz insanı görebileceksiniz. Üstelik ekranı sadece aradığınız insanı görmek için değil, döküman oluşturmak, fotoğraflara bakmak ve kitaplar okumak için de kullanacaksınız. Dünyaya senkronize uydular, uzayı arşınlarken, gezegenin üzerindeki herhangi bir noktayı santralle uğraşmakzısın doğrudan aramaya imkan tanıyacak; Antartika'daki meteoroloji istasyonları da buna dahil.

 

* İnsanlık doğadan uzaklaşmayı ve kendisine daha çok uyan alternetif bir çevre yaratmayı sürdürecek. 2014'te ışıklı paneller, yaygın olarak kullanılacak. Tavanlar ve duvarlar, hafifçe parlayacak ve renkleri bir düğmeye basınca değişecek.

 

* 2014'te robotlar yaygın ya da mükemmel olmayacaklar belki ama var olacaklar.

 

* 2014'te aletlerin elektrik kordonu olmayacak çünkü onlar uzun ömürlü radyoizotop pillerle çalışacak.

 

* 2014'e gelindiğinde otobanlar altın çağlarını çoktan geride bırakmış olacak. İnsanın yerle temasını en aza indiren ulaşım araçları önem kazanacak. Elbette uçakları kastediyorum ama zemine temas eden araçlar bile yerden bir-iki adım yükselecek.

 

Can sıkıntısı hastalığı yayılacak

 

* Yapay zekalı taşıtlar belirli bir mesafeyi katetmek üzere ayarlanabilecek ve hedefe insan şoförün zayıf reflekslerine ihtiyaç duymaksızın ulaşacak.

 

* Duvara monteli ekranlar, bugünün televizyonlarının yerini alacak. Ayrıca tasarlanan şeffaf küpler, üç boyutlu seyir keyfi sağlayacak.

 

* Dünya nüfusu 6 milyar 500 milyon, ABD'nin nüfusu 350 milyon olacak. Ve eğer nüfus artışı kontrol altına alınmazsa, 2450'de dünya kalabalıktan boğulacak ve toplumsal yapı bundan çok önce çökecek. Büyük olasılıkla o noktaya gelinmeden evvel dünya çapında, doğum kontrol yöntemlerini teşvik eden bir kampanya başlatılacak ve 2014'te bu kampanyanın etkileri ciddi biçimde gözlemlenebilecek.

 

* Klasik tarım yöntemleri büyük zorluklarla uygulanabilecek ve tarla görevini çok daha verimli mikro organizmalar üstlenecek. İşlem görmüş mayalar ve yosun ürünleri farklı aromalarda piyasaya sürülecek

 

* 2014'te geriye sadece birkaç rutin iş kalacak ki bunlar da zaten makinelerin insanlardan iyi yapamadığı işler olacak. Öte yandan insanlık da makinelere iş vermeye hevesli hale gelecek. Bu doğrultuda okullar açılacak. Lise öğrencilerine bilgisayar teknolojisinin temel ilkeleri öğretilecek, öğrenciler iki değişkenli denklemlerde uzmanlaşacak ve gençler, Fortran'ın o günkü varyasyonları olan programlar konusunda eğitilecek böylece gençlerin bilgisayar dili mükemmelleştirilecek.

 

* İnsanlık yaygın bir can sıkıntısı hastalığından muzdarip olacak. Bu hastalık her yıl biraz daha yayılacak ve yarattığı tahribatın şiddeti artacak. Bunun ciddi zihinsel, duygusal ve sosyolojik sonuçları olacak. Ve söyleyerek haddimi aşmam umarım ama 2014'te psikiyatri açık arayla en önemli tıp dalı haline gelecek.

 

* En ihtişamlı kelimeyse "Çalış!" sözcüğü olacak. Hem de insanlara boş zamanların dikte edildiği bir toplumda...

 

 


 

 

GG

 


Kaynak: Open Culture

Yorumlar

Yorum Gönder


Ben şimdi 50 yıl sonrayı merak ettim.

39%
61%

"iki değişkenli aritmetik" ile kastedilen nedir?

45%
55%

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Geniş kütüphanelere sahip olan insanlar, “kütüphane sahibi” olmanın gerçekten ne anlama geldiğini en iyi bilenlerdir. Bilhassa bir şehirden başka bir şehre taşınmak söz konusuysa kütüphane sahibi için olmasa da kütüphanenin nakli onu taşıyanlar için bir işkenceye dönüşebilir.

Latin Amerika edebiyatının önemli isimlerinden Julio Cortazar’ın, 1980 yılında Kaliforniya Berkeley Üniversitesi’nde edebiyata ve edebiyatçılık serüvenine dair verdiği konferansları Edebiyat Dersleri’nde toplandı. Süleyman Doğru’nun çevirisiyle okurlarla buluşan kitapta, Cortazar’ın öğrencilere verdiği sekiz derslik konuşma ve ek bölüm, okuyanları uzun bir yolculuğa çıkarıyor.

Tarihî bir dönemi olağanüstü bir hikâye ile buluşturmak elbette macera seven her çocuğun ilgisini çeker. Hele bu tarih tam olarak 1899 yani 1900 yılının hemen öncesinde olursa daha da ilgi çekici bir hâle gelebilir.

İnsanlık, insanlarca şekilleniyorsa; metin de metinlerce şekillenmez mi? 1960’larda Roland Barthes, Julia Kristeva gibi Post-Yapısalcılar tarafından ortaya konulan metinlerarasılık kavramı tam da bu soruya cevap veriyor.

Gustave Flaubert’in olgunluk döneminde yazdığı Üç Öykü adlı kitabı pek çok eleştirmence onun en önemli eserlerinden biri olarak görülmüştür. Tarihsel dönemlerden seçilen bu üç öykü tematik olarak birbirine bağlıdır. Üç öyküde de aşkınlık, ermişlik olayı hikâye edilir. Seçilen çağların gereği olarak öykülerde din, inanç merkezdedir ve insanları biçimlendiren bir olgudur.

Kulis

Mİm Kemâl Öke: ''Engelin Hakikati ‘İçimiz’dekidir. Nefsimiz!''

ŞahaneBirKitap

Reenkarnasyon, tarih boyunca birçok coğrafyada bazı farklılaşmalarla olsa da kendisine yer buldu. Dilimize de ruh göçü adıyla aktarılan bu kavram, ruhun bir bedenden diğerine geçerek varlığını sürdürdüğüne dair bir inanç.

Editörden

“Ev ki ayrıntıdır. Susmalar, küçük sevinçler, küçük acılar, küçük konuşmalar, küçük yalnızlıklar...Hepsi hepsi.” Tüm dünyayı eve sığdırmaya çalıştığımız şu günlerde İlhan Berk’in evle ilgili metnine bile küçük şeyleri konu etmesi o kadar güzel ki. Siz nasıl düşünürsünüz bilmem ama bana göre de evle ilgili olan her şey “küçük”tür.