Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Dosya


Dosya

Bir yazar gibi kokmak ister misiniz?
Toplam oy: 961

Bir pazarlama yöntemi olarak, parfümlere popüler simaların isimlerini vermek kadar, yazarların ya da tiyatro, roman, öykü veya opera karakterlerinin adlarını vermek de Avrupa'da epey yaygın. Türkiye'de de bunun örneği yok değil. Mesela 1920'lerde piyasaya Çalıkuşu parfümü sürülmüştü. Kutusu kitap şeklindeki bu parfümün içinde romandan bir alıntı da yer alıyordu:

 

"Feride bütün vücudu titreyerek ayaklarının ucunda yükseldi. Genç adamı omuzlarından çekti. Vücudunun bütün kanı dudaklarında toplanmış, boynunu uzattı. (Reşat Nuri Bey’in Çalıkuşu romanından)"

 

 

Bu parfümün nasıl koktuğunu bilemiyoruz belki ama şu parfümlerden edinerek, bir roman karakterine veya bir yazara öykünmek mümkün:

 

* Byredo'nun Charles Baudelaire'den esinlendiği "Baudelaire" adlı parfüm

 

 

* Byredo'nun kütüphanelerden esinlenerek yarattığı Bibliothéque adlı parfüm

 

 

* "Bougies parfumées"in "Jardin d'écrivains" serisi de yazarlardan esinlenilerek hazırlandı. Bu seride Karen Blixen, Sidonie-Gabrielle Colette, George Sand, Victor Hugo, Guy de Maupassant, Stefan Zweig, Lev Tolstoy, Giacomo Giralomo Casanova ve Rudyard Kipling'in adını taşıyan parfümler bulunuyor.

 

 

 

* Yine "Bougies parfumées"in "Jardin d'écrivains" serisi kapsamında piyasaya sürdüğü "Kamelyalı Kadın" (Alexandre Dumas'ın aynı adlı romanından esinlenerek), "Orlando" (Virginia Woolf'un aynı adlı romanından esinlenerek), "Wilde" (Oscar Wilde'dan esinlenerek), "Gigi" (Collette'in romanından esinlenerek) ve "George" (George Sand'den esinlenerek) adlı parfümler:

 

 

* Ah&OH Studio'nun piyasaya sürdüğü, (George) Orwell, (Edgar Allan) Poe, (Marquis) De Sade ve (Pierre Choderlos de) Laclos parfümleri

 

 

* Jacques Guerlain tarafından 1919'da Claude Farrčre'nin "La bataille" adlı romanından esinlenerek yaratılan Mitsouko adlı parfüm

 

 

* CB'nin piyasaya sürdüğü "In the Library" (Kütüphanede) adlı parfüm

 

 

* Black Phoenix Alchemy Lab'in Lewis Carroll'ın Alice Harikalar Diyarı adlı ünlü kitabından esinlenerek hazırladığı el yapımı parfümler:

 

 

 

 

* Lush'ın  Leonard Cohen, Gil Scott-Heron ve Alan Ginsberg'den esinlenerek hazırladığı "The Voice of Reason" (Mantığın Sesi) adlı parfüm

 

 

 

GG

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Nekro Porta/Ölüler Kapısı bir ilk roman olmasına rağmen sağlam kurgusu ve bütünlüğüyle dikkat çekmektedir. Bütün karakter ve olaylar, tek bir olayın çevresine toplanmakta, birbirinin neden veya sonucu olmaktadır. Bu yönüyle Nekro Porta bir ilk roman için ilk ve en zor sınavdan başarıyla geçmektedir. İlk romanlar için diğer bir handikap, romanda kullanılan dil ve üsluptur.

Çocuklar muzip ama bir o kadar da kalplerine dokunan metinlere bayılırlar. Bir çocuğun edebiyattan ve kitaptan beklediği şey de budur aslında. Gökhan Özcan ismini bilenler bilir. Ve kalemindeki sadeliğin yanında derinliği de fark edenler onun metinlerinin müptelâsı olurlar.

Necati Mert’in ustalığı

 

Şehir yazılarının tarihi çok eskilere dayanır. Gezmek, görmek ve seyahatten geriye kalan izlenimlerini paylaşmak insanın doğasında olan bir özelliği gibi aslında. Gezmek, ruha şifa olduğu kadar kelimelere de bir canlılık katıyor.

Hayatımı değiştiren kitapları listeleyebilmem çok zor. Benim bugüne gelebilmemin arkasında çok çeşitli etkenler, unsurlar var çünkü. Bu sebeple “bu kitabı okudum, şöyle değiştim” demek diğerlerine haksızlık olur. Faulkner “bu kitapta ne anlatmak istedin?” diye soranlara çok kızarmış.

Kulis

Ekrem Demirli: ''Kuşeyri, ilahi kitaba 'Sevgilinin Mektubu' gibi bakıyordu''

ŞahaneBirKitap

Amerikan psikolojisi ve varoluşçu psikoterapinin önde gelen isimlerinden Rollo May, Yaratma Cesareti adlı o pek ünlü kitabında, modern-kapitalist sarsıntı çağının bizleri bir şeyler yapmaya, üstelik yeni bir şeyler yapmaya çağırdığından bahseder.

Editörden

Deniz denildiğinde aklıma hep Küçük Kara Balık geliyor. Üstelik, Samed Behrengi’nin bu hüzünlü küçük öyküsü, yosunlarla kaplı bir kayadan göllere dökülen, oradan da nehir nehir denize açılan bir öyküdür. Elbette denizden daha fazlasını anlatır. Yine de büyük denizi özleyen küçük bir balık imgesi, insanın dünyadaki yolculuğunu anlatmada bana hep eşsiz bir metafor olarak görünmüştür.