Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Dosya


Dosya

Yılbaşında hangi kitabı hediye etmeli?
Toplam oy: 1120

Bize kalırsa en güzel hediye düşünülerek seçilmiş bir kitap. Yılbaşı yaklaşırken, biz de okurlarımız için kendilerine ya da sevdiklerine hediye edebilecekleri kitaplardan bir demet seçtik. Hediye verirken söylemenin adet olduğu gibi: "Umarız beğenirsiniz."

 

 

 

Bir yıl daha geride kalırken, edebiyatımızın önemli isimlerinden Leyla Erbil'den Kalan, "hiçbir şeyden ve herşeyden kalan"a bakıyor. Yıl geçerken, "göz ucu ile bir kere bakıncaya kadar geçen zamandan kalan..."

 

 

 

 


 

 

Evet yaşlanıyoruz ama "korkulacak bir şey yok." Julian Barnes Korkulacak Bir Şey Yok isimli romanıyla ilgili bir röportajında soruyor: "Bir gün öleceğimiz düşüncesiyle uzlaşmamak ne anlama gelmektedir?"

 

 

 

 


 


"Her şeyin kötüye gittiği, herkesin kabahat koleksiyonu yaptığı hiç bitmeyecek bir filmin içindeyiz. Fragmanımızda bizimle ilgisi olmayanlar oynuyor, jenerikte adımız yazmıyor hatta. Biçilmiş rollerin fırtınasında gitgide ağırlaşan bir senaryoyu yaşıyoruz. Hiç kimsenin dublörü yok." Yeni yıla girerken siz de içinizden Bu Defa Çok Fena diye mırıldanıyorsanız sık sık, küçük İskender'in son şiir kitabını hediye edebilirsiniz sevdiklerinize. 


 

 

 


 

 

Çok mu karamsar olduk? Bu sefer biraz daha iyimser olalım. Sürükleyici ve sonu sürprizlerle dolu bu aşk masalı, gerçek sevginin ve dostluğun, usta işi gerçek sanatın zamana meydan okuduğuna inananlar için, Marc Levy'den Gelecek Sefere.

 

 

 


 

 

Hediyeden bahsedip aşktan hiç bahsetmemek olmaz. Kırk Merak dizisinden çıkan Aşka Övgü'de, ünlü yazar ve felsefeci Alain Badiou Nicolas Truong'la birlikte aşkı, o en olağanüstü duyguyu irdeliyor. Çıkarı, güvenliği her şeyin üstünde tutan günümüz dünyasında tehdit altında gördüğü aşkı "yeniden icat etmeye" çağırıyor bizi. Sözü internetteki bir tanışma sitesinden açıp Schopenhauer'den Levinas'a aşkın dönüşümlerini sorguluyor.

 

 

 


 

 

Kalıcı bir hediye vermek isterim diyenlerdenseniz - gerçi her kitap kalıcıdır ama -, Decameron kalıcılığını kanıtlamış bir eser. İtalyan dilinin temellerini atan Giovanni Boccaccio'nun 14. yüzyılda yazdığı kitap on gün boyunca anlatılan yüz öyküden oluyor. İçindeki öykülerde mutluluklar, gönül yaraları, kadın erkek ilişkileri gibi temaların önemli yer tuttuğu 2 kitaplık set 10 gün değil çok uzun bir süre boyunca tekrar tekrar dönülebilecek önemli bir klasik ve Türkçe'de ilk kez tam olarak basılıyor.

 

 

 


 

 

2011'in en çok konuşulan konularından biri Arap Baharı ve Tahrir'deki gösteriler olurken, Ortadoğu ve Arap Edebiyatı da dünyada daha fazla görünülürlük kazandı. Türkiye'de öteden beri bir okur kitlesi olan Mısır'ın sembol ismi Necip Mahfuz'un romanlarından oluşan 4 kitaplık set, hediye ettikleriniz için hem eşsiz bir edebiyat zevki sunacak hem de Mısır ve coğrafyayı çok daha iyi anlamasını sağlayacak.

 

 

 

 


 

 

Tabii çocukları da unutmayalım, hediyeyi en çok onlar sever. Yılbaşında hediye etmek için en uygun kitap, önemli bir yazarla da tanışacakları Bir Yılbaşı Öyküsü olur sanırız.

 

 

 

 


 

 

Hediye edeceğiniz kişinin edebiyata pek yüz vermeyip siyaset ya da toplumbilim kitapları okumayı tercih edenlerdense, Murat Belge Militarist Modernleşme'de aralarında Türkiye'nin de bulunduğu farklı ülkelerin örneklerini inceleyerek, hamasi vaazların, "kan ve demir"le gerçekleşeceği iddia edilen projelerin, disiplin ve itaatin, tarihi ve toplumu ancak "şiddet"le kavrayabilen bir dünya görüşünün nasıl hakimiyet kurabildiği sorusuna cevap arıyor.

 

 

 

 


 

 

Sanatla ilgili birine hediye verecekseniz, sanatseverliğin toplumsal temelleri üstüne önemli bir inceleme olan Sanat Sevdası güzel bir hediye olacaktır.

 

 

 


 

 

 

2012 kime ne getirecek? Siz inanmasanız da burçlara inanan çok var. Hediye vereceğiniz kişi bunlardan biriyse, sorunun cevabını Nuray Sayarı'nın 2012 Astroloji ve Burçlar Ajandası'nda arayabilir.

 

 

 


 

 

Hediyeniz bütün yıl elde taşınsın isterseniz, Metis'in her yıl çok sevildiği kadar çok da olay yaratan renkli ajanda dizisinin 2012 teması: Olmayan Kelimeler. "Hayatlarımızın hep yeni kelimelerle güzelleşmesi, derinleşmesi umuduyla..."

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder


Sevgili Saniye Kilerci eğer izin verirseniz size bir kitap hediye etmeyi gönülden isterim...

54%
46%

Muhteşem bunlar hepsine bayıldım bayıldım... Hepsi insanı heyecanlandıran kitaplar..

46%
54%

iyigeceler neyazıkki banakitap hediye eden sevgili eşimi kaybettim bende sizin sayfalarınızda dolaşırken mutlu olmaya çalışıyorum

54%
46%

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Rüyamda aksakallı bir ihtiyarı gördüğümde heyecanlandım. Bana tüm araştırmalarım için nasihat veriyordu. Dewey’e bak dedi usulca. Gece yarısında heyecanla uykudan uyandım. O gün erkenden yatmıştım ve evdekiler henüz uyumuşlardı. Uykumun derinliğinde gelen bu mesaj beni uyandırmaya yetmişti.

1. İbrahim Tenekeci’den seçme şiirler: Sözü Yormadan

 

Uzakta, hırçın denizin ortasında bir yer… Kimileri için nefes kesici güzellikte, kimileri içinse ürkütücü ve kasvetli doğası, bize bir hayli yabancı dili, yarım milyondan az nüfusu… Soğuğu ve yanardağları ile ateş ve buzun ülkesi burası; İzlanda. Bulutlar güneşi perdeledikçe, kasvet arttıkça, suç edebiyatı da daha keyifli hale gelir.

Bir öykü kitaplığında bulunması gereken önemli kitaplardan biri de James Joyce’un İletişim Yayınları’ndan çıkan tek öykü kitabı Dublinliler’dir. Bu öykülerde Joyce “şehrin sesi”ni modern öyküye kazandırmıştır.

 

Kaybolan oylumlu bir roman, üç kişi etrafında gelişse de, tartıştığı çok konu var; günümüz kapitalizmi, pazarlama kültürü, evlilik kurumu, askerlik, Osmanlı mirası, aile, yazarlık, kişisel gelişimcilik… Bu romanın ve yazmaktan kaynaklı meselen neydi? Biraz buradan yola çıkalım sohbete…

 

Kulis

İbrahim Tenekeci: ''Amacımız İyiyi İstikrarlı Hale Getirmek''

ŞahaneBirKitap

Denizden, denizcilikten, deniz kahramanlarından söz eden tarihî romanımız sanıldığından daha az. Diğer dönemler bir tarafa, peş peşe büyük kahramanların çıktığı 16’ncı yüzyıl hakkında yazılanlar bile bir elin parmak sayısı kadar henüz. 1487’de doğduğu tahmin edilen ve Kanuni’den bir yıl önce, 1565’te vefat eden Turgut Reis de söz konusu yüzyıla damgasını vuran deniz kurtlarından.

Editörden

Edebiyatın en güzel tarafı, insanı içinde bulunduğu halden uzaklaştırabilme kudreti sanırım. Çünkü edebiyatın büyük ve özel malzemesi insandır. “Bir küllüğün bile öyküsünü yazabilirim” diyen Çehov bile şunu çok iyi biliyordu, aslında anlattığımız küllükten çok, insanın küllükle olan irtibatıdır. Her yazar, okuruyla bir irtibat kurar.